ALTIN 554,31
DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Sağanak Yağışlı

Güncel Miyopi Bilgileri -1

29.09.2021
1.159
A+
A-

Miyop Nedir?

Görme bozukluğu olmayan bir kişinin gözüne ulaşan görüntü gözün kornea ve lens kısımlarından kırılarak geçer ve ağ tabakada (retina) odaklanır. Buna “emetropi” diyoruz. Emetrop kişiler uzağa baktıklarındaki cisimleri bu nedenle net görürler ve gözlüğe ihtiyaç duymazlar. Miyop bir kişi ise uzağa baktığında görüntü ağ tabakanın önüne düşer ve bu nedenle bulanık görür, buna da “miyopi” diyoruz. Miyopiye “uzakgörmez” de denebilir, çünkü esas sorun uzağı net görememektir.

Miyopi’ nin Nedeni Nedir?

Miyopi ya gözün fazla uzun olmasından kaynaklanır (buna “aksiyel miyopi” adı verilir), ya da gözün lens ve korneasının görüntüyü fazla kırmasından kaynaklanır (buna da “refraktif miyopi” adı verilir).

Hangi Çocuklar Miyop Olma Riskine Daha çok Sahiptir?

10 yaşından küçük çocuklar riskli gruptur, bu nedenle düzenli muayeneleri çok önemlidir. Anne-babasından birisi miyop olan çocuk yaklaşık 3 kat, hem anne hem babası miyop olan bir çocuk ise yaklaşık 6 kat daha fazla miyop olma riskine sahiptir. Aydınlıkta açık havada günde 2 saatten az zaman geçiren çocukların riski fazladır. Günde 2 saatte fazla zamanı yakına bakarak geçiren çocuklar (özellikle bunu 30 cm.den daha yakından ve kesintisiz sürelerle bakıyorlarsa) artmış riske sahiptir. Aşağıda da yer verildiği gibi, Uzakdoğu kökenli kişiler miyop olma açısından daha yüksek riske sahiptir.

Miyop Neden Artar?

Çocuk ve gençlerde miyop artışının en önemli sebebi gözün ön-arka eksende fazla uzamasıdır. Çocuk ve gençlerin gözleri de tıpkı boylarının uzaması gibi yaşa bağlı olarak artış gösterir, bu normaldir. Miyopisi artan çocuk ve gençlerde bu artış normalden daha fazla olur. Sonuç olarak, miyopların büyük bir kısmının gözleri normalden daha uzundur

Miyoplar En Sık Hangi Şikayetle Bize Başvurur?

Uzak görmede zorlanma en sık şikayet olmakla birlikte, düşük numaralı bir miyop sadece gece görmede zorlanmadan şikayet edebilir, veya gözlerini kıstığında daha iyi gördüğünü ifade edebilir (biz buna toplu iğne etkisi diyoruz, hatta bunu muayene sırasında kullandığımız bile oluyor)

Miyopinin Sebep Olduğu Sonuçlar Nelerdir?

  • Eğitim ile ilgili sonuçlar: Tedavi edilmemiş miyopi, çocukların eğitim performansını etkileyebilir ve psikososyal stresle sonuçlanabilir.
  • Yaşam Kalitesi ile İlgili sonuçlar: Miyopinin düzeltilmemiş olması veya hastanın göz ve karakter yapısına uygun olmayan düzeltme yöntemi kişinin yaşam kalitesini etkiler.
  • Ekonomik Etki: Miyopinin ilerleyici tabiatı göz önüne alındığında, doğrudan (hastalığın teşhisi, düzeltilmesi ve tedavisi için yapılan harcamalar) ve kaybedilen üretkenlik nedeniyle bir maliyet yarattığı aşikardır.
  • Görme bozukluğu riski: Düzeltilmemiş miyopi, önlenebilir görme bozukluğunun ve özellikle yüksek miyopi ile ilişkili görmeyi tehdit eden oküler komplikasyonların önde gelen nedenidir (Örneğin miyopik makula dejenerasyonu) .

Miyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Miyopiyi tedavi etmek için konkav/içbükey (- işaretli) gözlük camları veya kontakt lensler kullanılır. Hasta 18 yaşından büyükse ve numaraları artık ilerlemiyorsa cerrahi seçenekler de gündeme gelebilir.

Miyopi Salgını Olduğundan Bahsedilebilir mi?

Miyopi dünya üzerinde gitgide daha sık gözlenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2020 yılı tahminlerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %30’u miyoptur (yaklaşık 2.5 milyar kişi) ve bu oran 2050 yılına gelindiğinde %50’ye ulaşacaktır (Grafik 1 nolu kaynaktan alıntı olarak paylaşılmıştır. Yıllara göre miyop kişilerin tahmini sayısını ve dünya nüfusuna göre yüzdelerini göstermektedir)

Bu oranlar ırksal ve bölgesel farklılıklar göstermektedir. Örneği Uzakdoğu toplumlarında bu oranlar çok daha önce yükselmeye başlamış ve Güney Kore, Çin, Tayvan, Singapur gibi bazı ülkelerde 18 yaş altı nüfusta miyopi oranı %80’lere yaklaşmıştır. Bu bakımdan miyopide önceleri Uzakdoğu ülkelerinde başlayan ancak son yıllarda dünyanın geri kalan bölgelerinde de gelişen bir artıştan söz edilebilir.

Serinin bir sonraki yazısında yüksek miyopi ve getirdiği risklerden bahsedeceğiz.

Tekrar görüşmek üzere…

Prof. Dr. U. Emrah Altıparmak – Göz Hastalıkları Uzmanı

Kaynaklar:

  1. https://bhvi.org/news/the-impact-of-myopia-and-high-myopia/
  2. Holden BA, Fricke TR, Wilson DA, et al. Global prevalence of myopia and high myopia and temporal trends from 2000 through 2050. Ophthalmology. 2016;123:1036–1042
  3. Sankaridurg P, Tahhan N, Kandel H, et al. IMI impact of myopia. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2021;62(5):2
  4. Holden BA, Fricke TR, Wilson DA ve ark. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050 Ophthalmology 2016 May;123(5):1036-42.

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

WhatsApp İletişim
İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası
İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Whatsapp İletişim Hattı